Poznaj 5 cieniolubnych roślin dekoracyjnych do ogrodu!

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela posesji. Większość roślin, które uwodzą swoim wyglądem, potrzebuje dużo słońca, aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy i rosnąć. Dlatego też wiele osób nie wie, jak zagospodarować zacienione i wilgotne miejsca pod drzewami, przy ścianach budynku czy pod płotem. Jednak i je można obsadzić soczyście zielonymi roślinami, które pięknie kwitną. Poniżej przedstawiamy pięć roślin dekoracyjnych do ogrodu, które doskonale czują się w cieniu i półcieniu.

Funkia (Hosta)

Funkie to jedne z najczęściej wybieranych roślin, które wspaniale czują się w miejscach z ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Są to wieloletnie byliny, które osiągają wysokość do 1 m oraz lubią żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Ozdobą funkii są duże zielone lub niebieskawe liście często z białymi obwódkami czy paskami, a ich kwiaty mają kształt niewielkich białych dzwonków, które pojawiają się od lipca do wczesnej jesieni.

Rododendrony

Rododendron, znany też jako różanecznik czy azalia, to zimozielony krzew, który doskonale czuje się na stanowiskach półcienistych lub całkowicie zacienionych. Osiąga wysokość od 50 cm do nawet 2,5 m oraz lubi glebę wilgotną i przepuszczalną. Od kwietnia do czerwca zachwyca kwiatami w kolorze bordowym, białym, kremowym, żółtym, pomarańczowym, łososiowym, czerwonym, purpurowym, różowym lub fioletowym w zależności od odmiany.

Pierisy japońskie

Pierisy japońskie to piękne zimozielone krzewy o zielonych lekko wydłużonych liściach z karbowanymi brzegami, które dobrze czują się w miejscach wilgotnych i cienistych. Są więc idealne do sadzenia przy oczkach wodnych na glebach żyznych, próchniczych. Pierisy japońskie mają białe dzwoneczkowate kwiaty zebrane w gęste grona, które można podziwiać od kwietnia do maja.

Hortensje

Hortensje to kolejne krzewy dekoracyjne, które bez przeszkód można posadzić w półcieniu najlepiej na glebach żyznych i próchniczych. Mogą osiągać do 1,5 m wysokości. Mają owalne ciemnozielone liście czasem z białymi przebarwieniami oraz niebieskie lub różowe kwiaty zebrane w gęste baldachogrona, które pojawiają się latem i znikają wraz z pierwszymi przymrozkami. 

Tawułki

Tawułki to niezwykle dekoracyjne rośliny, które bardzo dobrze rosną w cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodu. Osiągają do 1,5 m wysokości w zależności od odmiany, są mało wymagające oraz mrozoodporne. Tawułki kwitną od lipca do września, mają pierzaste liście, a ich kwiaty tworzą puszyste kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym, łososiowym, białym, pomarańczowym lub bordowym.

Jak widać, zacienione miejsca w ogrodzie wcale nie muszą porastać trawą i wyglądać nudnie. Wybierając cieniolubne krzewy o bujnych liściach i różnobarwnych kwiatach, z powodzeniem możemy zagospodarować przestrzeń pod drzwiami, pod płotem czy przy ścianie domu, tworząc ogród, który będzie zachwycał nas swoim pięknem. 

Redakcja

Redakcja