Panele fotowoltaiczne to temat ostatnimi czasy bardzo mocno obecny w różnego rodzaju mediach. Choć niemal każdy chyba słyszał już o panelach fotowoltaicznych, to nie każdy wie, czym tak naprawdę są panele fotowoltaiczne, w jaki sposób działają i czy faktycznie są opłacalne. O tych i paru innych pomniejszych kwestiach sobie porozmawiamy.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Najprościej rzecz ujmując, są to urządzenia wykonane z materiału półprzewodnikowego, których konstrukcja pozwala na generowanie prądu elektrycznego pod wpływem padającego na panele promieniowania świetlnego. Jest to jednak definicja bardzo prosta. Materiałów półprzewodnikowych jest bowiem bardzo dużo, natomiast w panelach wykorzystujemy tylko jeden konkretny, którym mianowicie jest krzem. Krzem jest wykorzystywany głównie dlatego, że jest to materiał dość bezpieczny, w odróżnieniu od innych półprzewodników, które mogą cechować się na przykład zdecydowanie lepszą wydajnością, ale są to materiały, które często mogą być wręcz toksyczne.
Jak dzielimy panele fotowoltaiczne?
Najczęściej mówimy o dwóch rodzajach paneli fotowoltaicznych. Są to panele fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz panele fotowoltaiczne polikrystaliczne. Różnią się one kilkoma zasadniczymi cechami. Ich wspólny element jest taki, że tak samo wytwarzają prąd, czyli pod wpływem promieniowania świetlnego. Jednak są pomiędzy nimi pewne różnice. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są tańsze, ale są również mniej wydajne od paneli monokrystalicznych. Różnią się również barwą, co czasami ma znaczenie, jeżeli jest ktoś bardzo przywiązany do na przykład estetyki swojego domu, na którym będzie montował panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są barwy ciemnogranatowej, natomiast panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są barwy czarnej. Wydajność paneli jest inna nie bez powodu. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wykonywane po prostu z wielu kryształów. Chodzi tu może nie o cały panel, ale tak naprawdę o pojedyncze jego ogniwa.
W przypadku paneli monokrystalicznych każde ogniwo jest uzyskiwane z jednego kryształu krzemu. Wszystko to wpływa na fakt, że pojedyncze duże kryształy krzemu, są trudniejsze oraz droższe w wytworzeniu, co przekłada się ostatecznie na cenę tych paneli. Ogólnie rzecz ujmując, panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, najczęściej stosuje się w miejscach, w których po prostu mamy nieograniczoną przestrzeń, w stosunku do mocy, jaką chcemy uzyskać z instalacji. W przypadku paneli monokrystalicznych sytuacjach jest odwrotna. Jeśli mamy problem z miejscem, to stosujemy bardziej wydajne panele monokrystaliczne.
Jak zainstalowane są panele?
Trzeba pamiętać o tym, że oprócz tego, jaki panel zamontujemy, bardzo duże znaczenie ma również miejsce, gdzie ten panel zostanie założony. Przede wszystkim chodzi tutaj o takie ustawienie panelu, aby pracował on w optymalnym zakresie. Mowa tutaj jest przede wszystkim o tym, w którym kierunku zostaną one ustawione, pod jakim kątem oraz czy na przykład, nie będą one czasowo lub częściowo zacienione, ponieważ automatycznie obniża to wydajność panelu, niezależnie od tego, czy będzie to panel monokrystaliczny, czy polikrystaliczny.