Górnictwo w Polsce

Górnictwo w naszym kraju było w pewnym momencie jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Obecnie zdanie o sensowności utrzymywania górnictwa w naszym kraju jest podzielone. Czy warto więc inwestować w górnictwo? Dobrze pochylić się nad tym tematem.

Z czym kojarzy się nam górnictwo?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że w naszym kraju rozmowy o górnictwie są często nacechowane emocjonalnie. Z górnictwa żyje spory odsetek osób, część kopalń nie jest rentownych, co powoduje, że trzeba do nich dokładać z budżetu państwa, co nie podoba się wielu ludziom. Trzeba też powiedzieć, że większości z nas, kiedy mówimy o górnictwie, kojarzy się ono z górnictwem węgla kamiennego. W naszym kraju wydobywa się nie tylko węgiel, ale o tych innych gałęziach mało się mówi, więc zapominamy o nich. Mniej się mówi, ponieważ zazwyczaj te gałęzie górnictwa radzą sobie dość dobrze na tle górnictwa węgla kamiennego.

Czy opłaca się utrzymywać kopalnie węgla kamiennego w Polsce?

Temat ten nie jest ani łatwy z punktu widzenia socjologii, gospodarki, czy szeroko pojętego bezpieczeństwa strategicznego Polski. Zamknięcie kopalń węgla kamiennego byłoby dla ludzi tam pracujących sporym ciosem. Jest to branża, gdzie pracownicy są wąsko wyspecjalizowani, więc mogliby mieć problem ze znalezieniem równorzędnej pracy. Dodatkowo szybkie zamknięcie kopalń mogłoby być brzemienne w skutkach. Tego typu proces szybkiego zamykania kopalń przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych w Wałbrzychu. Region ten do tej pory boryka się z problemami, które wynikają z tego procesu. Problemami jednakowo gospodarczymi, jak i społecznymi. Do górnictwa oczywiście dopłacamy, ale skutki natychmiastowego jego wyłączenia mogłyby być bardziej kosztowne, nie wspominając nawet o szkodach dla środowiska, które mogą być olbrzymie, jeśli nie wygasimy kopalń zgodnie z procedurami. Inna kwestia to też jest cena węgla wydobywanego w Polsce. Polski węgiel jest drogi. Główny wpływ na cenę ma przede wszystkim fakt, że nasze kopalnie węgla kamiennego są to kopalnie głębinowe, a wydobycie z takich kopalni jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż na przykład z kopalni odkrywkowej. Dochodzi do tego fakt, że kopać trzeba coraz głębiej, co również podnosi koszty. Koszt pracy ludzkiej również nie jest bez znaczenia. Polskiemu górnikowi płaci się więcej niż jego odpowiednikom w Rosji, Indiach czy Chinach. Efekt tego jest taki, że Polskim elektrowniom węglowym bardziej opłaca się sprowadzać węgiel z zagranicy, niż korzystać z własnego wydobycia.

Jakie mamy jeszcze rodzaje górnictwa w Polsce?

Oprócz wspomnianego górnictwa węgla kamiennego w naszym kraju działa również górnictwo miedziowe, górnictwo węgla brunatnego, górnictwo naftowe i gazowe, górnictwo kruszyw. Większość z tych gałęzi działa bez problemu, jeśli idzie o kwestie rentowności. W wielu przypadkach jest to wynikiem restrukturyzacji, w innych faktem, że surowiec lub surowce osiągają wysokie ceny na światowych giełdach surowców.